مصرف برق ایران از 50 هزار مگاوات گذشت/ رشد بیش از 7 درصدی مصرف برق

همچنان مصرف برق در حال رشد بوده و به شدت بالاست. در 20 تیرماه 94 و در ساعت 14:26 پیک مصرف برق رکورد تازه ای را ثبت کرد و برای اولین بار از مرز 50 هزار مگاوات عبور کرد و به مقدار 50178 رسید.

به گزارش برق نیوز پیک مصرف برق تقریبا در تمام شهرهای ایران رکورد تازه ای ثبت کرده است تا نگرانی ها همچنان از مصرف بالای برق در کشور ادامه داشته باشد. این مصرف فزاینده به شدت رویتجهیزات شبکه برق تاثیر گذاشته و قابلیت اطمینان شبکه را کاهش داده است.

با توجه به اینکه هنوز روزهای گرمتری پیش روست پیش بینی می شود در روزهای آتی دوباره این رکورد جابجا شود. مصرف بالای 50 هزار مگاوات و تامین این میزان برق به شدت دشوار بوده و باعث نوسانات برقی و افت ولتاژ در بخش های مختلف شبکه شده است.

روند مصرف برق در هفته گذشته نشان می دهد که مصرف برق امسال نسبت به سال گذشته حدودا 4000 مگاوات بیشتر شده است و به طور متوسط رشد مصرف برق امسال ایران نسبت به پارسال بیش از 7 درصد بوده است.

در صورت ادامه این وضعیت در روزهای آینده باتوجه به اینکه بیشترین پیک مصرف برق سال گذشته در اوایل مرداد بوده است امسال هم در اوایل مردادماه مصرف برق ایران به بیش از 52 هزار مگاوات خواهد رسید که شبکه برق ایران حتی با طرح ذخیره عملیاتی صنایع ، صرفه جویی مشترکین و ... هم نخواهد توانست بدون خاموشی این بار را سپری کند.

به نظر می رسد به خط قرمز 51 هزار مگاواتی مصرف برق در روزهای آینده خواهیم رسید که در اینصورت اعمال خاموشی های با  برنامه نیز شروع خواهد شد.

هفته گذشته در 15 تیرماه و در ساعت 14:40 پیک مصرف برق شبکه به 49776 مگاوات رسیده بود که نسبت به آخرین رفم ثبت شده بیش از 900 مگاوات افزایش داشت و جهش زیادی برای دو روز متوالی بدون تعطیلی به حساب می آمد.

امروز نیز پیک مصرف برق بیش از 400 مگاوات از آخرین رکورد مصرف برق در یک روز غیر تعطیل افزایش داشت.

با پیش بینی افزایش نسبی دمای هوا در اکثر استان‌های کشور در هفته جاری و احتمال عبور پیک مصرف برق از محدوده ۵1 هزار مگاوات، سناریوی کاهش صادرات برق در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است.

غلامرضا خوش خلق معاون هماهنگی توزیع برق توانیر با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور مدیریت واردات و صادرات برق ایران در ساعات پیک مصرف، گفت: از این رو قصد داریم در ساعات پیک حجم صادرات برق را کاهش داده و در عوض میزان واردات برق را افزایش دهیم.