افتتاح نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی پژوهشگاه نیرو در اراک تا چند ماه آینده

سرویس انرژی های تجدیدپذیر: مهندس علی هاشمی : نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی پژوهشگاه نیرو در اراک به زودی به بهره برداری خواهد رسید که در اینصورت عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران را پیدا خواهد کرد.

به گزارش برق نیوز هاشمی گفت: عملیات اجرایی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی اراک از یکسال پیش آغاز شده است و پیش بینی می شود تا دی ماه به بهره برداری کامل برسد و به شبکهبرق متصل شود.

وی با اشاره به وضعیت احداث این نیروگاه بیان داشت: مراحل نصب و احداث تاسیسات و پنل های خورشیدی و استرینگ ها به پایان رسیده است و اتاق پست و تجهیزات مربوط به اتصال به شبکه در حال نصب و اجراست. ترانسفورماتور مورد استفاده 0.3/20 کیلوولت بوده و به شبکه توزیع برق اراک متصل می شود.

مدیر پروژه نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی پژوهشگاه نیرو اظهار داشت: این پروژه با حمایت توانیر و توسط پژوهشگاه نیرو اجرا شده است که حدودا با هزینه 7 میلیارد تومان در نهایت به پایان خواهد رسید.

مهندس هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: مكان احداث این نیروگاه پارك خورشيدي، در محوطه آزمايشگاه تست دكلهای فشار قوی پژوهشگاه نيرو واقع در نزديكی شهر اراك ابتداي جاده اراك- خمين مي باشد. 

وی گفت: این نیروگاه در زمینی به مساحت 1.6 هكتار و با ظرفیت یک مگاوات اسمی اخداث شده و تعداد كل ماژولهای استفاده شده در این نیروگاه حدود 3920 عدد(عدد2000 وات 250پلي كريستال+1920 مونوكريستال) است.

هاشمی در ادامه بیان کرد: در این پروژه 392 عدد پنل، 196 عدد استرينگ همچنین از 4 عدد اینورتر هر كدام به ظرفيت 250 كيلووات برای تولید انرژی حدود 1.7 گيگاوات ساعت استفاده شده است.

مدیر پروژه نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی اهداف مهم این پروژه را توسعه­ ی فناوري فتوولتاييك و احداث نيروگاه در مقياس مگاواتي براي اولين بار در كشور و همچنین ایجاد يك طرح پايلوت در كشور جهت الگوسازي و ترويج بستر مناسب جهت احداث نيروگاه هاي بيشتر تزریق برق به شبكه سراسري و توليد برق خورشيدي با هزينه پايين‌تر عنوان کرد و گفت:فراهم آوردن مكاني مناسب جهت انجام تحقيقات کاربردی و علمی در خصوص انواع سيستم هاي فتوولتاييك و همچنين آشنايي دانش آموزان و دانشجويان با آنها، فرهنگ سازي و آموزش به اقشار جامعه، ایجاد پتانسیل علمی، فنی و تربیت کارشناسان ماهر برای طراحی و ساخت و راه اندازی نیروگاه های بزرگ خورشیدی در آینده وکاهش انتشار آلاینده ها و حفظ محیط زیست از دیگر اهداف پروژه  بوده است.

مشخصات ماژولهای مورد استفاده در این نیروگاه:

حداكثر توان

250 وات

ولتاژ مدار باز

37.6 ولت

ولتاژ نقطه حداكثر توان

30.5 ولت

جريان اتصال كوتاه

8.81 آمپر

جريان نقطه ي حداكثر توان

8.27 آمپر

راندمان

14.91 درصد

تعداد سلول در يك ماژول

60 عدد

تعداد ديود هاي باي پس

3 عدد

دماي كاري ماژول

40- تا 85 درجه ي سانتي گراد